- Úvodní strana
- Zajímavosti, aktuality, rady a tipy
Jak na rekonstrukci bytu
Rekonstrukce bytu může být finančně, časově i psychicky velmi náročná. Pravděpodobně už jste slyšeli různé historky o předražených nebo zpožděných rekonstrukcích. Ať už se chystáte kompletně předělat celý byt, nebo jen vyměnit podlahu, poradíme vám, kde začít a jakých chyb se vyvarovat.
Čím začít při rekonstrukci bytu
Lidé s přestavbou bytů většinou nemají moc zkušeností, jelikož je to proces, který se děje jednou, maximálně dvakrát za život. Vše ale začíná u dobře promyšleného plánu. Jakákoliv dodatečná změna pro vás totiž může znamenat více starostí, vyšší výdaje nebo prodloužení celé rekonstrukce.
Rekonstrukce bytu krok za krokem
Prvním krokem je ujasnit si, jaký je váš rozpočet a co vlastně chcete rekonstruovat. Jasnou představu byste také měli mít o vybavení, materiálech a barvách, které budou interiér tvořit. Některé věci a materiály se musí objednávat dlouho dopředu, proto je dobré rozvrhnout si i časový plán rekonstrukce. Jestliže si nevíte rady, můžete se obrátit na bytového designéra či architekta, který vám s těmito věcmi poradí.
Částečná rekonstrukce bytu
Pokud hodláte provádět dílčí úpravy bytu, jako je výměna podlah, renovace kuchyně, rekonstrukce koupelny nebo bytového jádra, vyplatí se vám dobře si promyslet to, co chcete měnit a proč. Důležité je také to, aby se vám úpravy líbily i za pár let.
Kompletní rekonstrukce bytu
V tomto případě už jde o větší zásah do bytu, u kterého je dobré najmout si projektanta, který vám poradí, rekonstrukci důkladně naplánuje a mnohdy i ušetří peníze. Jednou z možností je také rekonstrukce bytu na klíč. U té je třeba počítat s vyššími náklady, než když se pustíte do rekonstrukce bytu svépomocí.
Rekonstrukce bytu v osobním vlastnictví
Předtím, než se pustíte do rekonstrukce, je třeba pohlídat si několik formalit. Pokud plánujete ve svém bytě dělat rozsáhlejší stavební úpravy, nezapomeňte to nahlásit SVJ, respektive osobě zodpovědné za správu domu. Správce domu vám obvykle poradí, zda na určité úpravy nepotřebujete stavební povolení nebo zda úpravy nevyžadují ohlášení stavebnímu úřadu.
Rekonstrukce družstevního bytu
V tomto případě potřebujete při jakékoliv rekonstrukci bytu souhlas družstva. Družstvo vám obvykle stanoví podmínky, za kterých je možné rekonstrukci provést. Setkat se můžete s tím, že po vás družstvo bude požadovat provedení rekonstrukce odbornou firmou, doložení revize rozvodu plynu nebo elektřiny, do kterého se zasahovalo nebo vám stanoví dobu, kdy můžete provádět hlučnější práce.
Kdy je potřeba povolení úřadů
Při rekonstrukci bytu vás jistě napadne otázka, zda nepotřebujete stavební povolení. Nutnost jeho vyřízení se odvíjí od rozsahu prováděných prací. Stavební povolení k rekonstrukci bytu nepotřebujete tehdy, když nebudete zasahovat do nosných konstrukcí budovy, jejího vzhledu a způsobu užívání.
Kde uskladnit nábytek při rekonstrukci
Kam uložit věci, které vám mohou při rekonstrukci bytu překážet nebo se mohou poškodit? Pokud nemáte k dispozici sklep nebo jiné úložné prostory, můžete využít možnost pronájmu osobního skladu. Do skladu můžete uložit spotřebiče, nábytek, sportovní vybavení i knížky. Sklad si můžete pronajmout, na jak dlouho potřebujete, s vědomím toho, že jsou vaše věci v pořádku a bezpečí.