- Úvodní strana
- Zajímavosti, aktuality, rady a tipy
Jak správně skladovat pneumatiky?
Schválně se zkuste svých známých či nejbližších zeptat, jak uskladnit pneumatiky. Je totiž velmi pravděpodobné, že vám od každého přijde úplně jiná rada. Udělejte si v tom raději pořádek sami. Stačí vám držet se základních pravidel.
Pokud dodržíte podmínky skladování pneumatik, můžete si být jisti, že se ke svým pneumatikám za půl roku vrátíte a budou ve stavu, v jakém jste je odložili. Než se ale začneme konkrétně pídit po tom, jaké konkrétní podmínky byste měli splnit, pojďme se zeptat na nejdůležitější otázku.
1. Víte, kam je dát?
Zvolit můžete svou garáž i sklep za předpokladu, že pneumatiky budou v čistém, tmavém a teplotně stabilním místě. Ideální teplota je v rozmezí mezi 10 až 15 °C. Pokud chcete pneumatiky skladovat jinde, myslete na to, že by na ně alespoň nemělo svítit sluníčko (UV záření pneumatikám škodí).
Bydlíte v bytě a sklepní kóje nejsou nafukovací? Nemusíte se ničím stresovat. Většina pneuservisů vám letní, zimní či náhradní pneumatiky u sebe za poplatek uskladní. Anebo můžete v klidu a s čistou hlavou využít naše skladovací kóje v Praze (Holešovice, Vysočany, Žižkov).
2. Důkladně pneumatiky očistěte
Ještě, než pneumatiky položíte do skladu odpočívat, dopřejte jim péči. Řádně je očistěte a odstraňte z dezénu kamínky. Také se ujistěte, že jsou všechny čtyři pneumatiky opravdu suché. Doporučujeme je pak uložit do igelitového pytle, ať nejsou po celou dobu vystaveny vzduchu (zpomalíte tím proces stárnutí materiálu).
3. Uskladnění podle typu
Ať už chcete skladovat pneumatiky s ráfkem nebo bez, máme pro vás pár tipů.
Pneumatiky bez ráfků je dobré skladovat nastojato. Jednoduše je postavte a opřete vedle sebe. Ideálně je také jednou za čas přijďte pootočit, aby se část běhounu (část, na které pneumatika stojí) změnila. Pneumatika tak nebude celou zimu nebo léto stát celou vahou na jednom bodě. U skladování pneumatik bez ráfku myslete také na to, že zavěšování při uskladnění není vhodnou volbou.
Pneumatiky s ráfkem naopak doporučujeme klást na sebe (do sloupce). Samozřejmě i u tohoto typu uskladnění byste měli jednou za čas pneumatiky prohodit, aby se nenamáhalo jen to nejspodnější kolo. Pokud to vaše skladovací místnost umožňuje, můžete celá kola také zavěsit za ráfky nebo je nasuňte na vodorovnou tyč (nebude na ně vyvíjen takový tlak).
A pokud budete chtít ušetřit místo, pořiďte si regály nebo police na pneumatiky. Vše budete mít perfektně seřazené na jednom místě.
4. Usnadněte si to
Až se po sezoně pro pneumatiky vrátíte a budete chtít přezouvat auto, nebudete si pamatovat, jak jste je skládali naposledy. Proto doporučujeme používané pneumatiky při uskladňování označit, ať víte, kde jste je měli namontované. Také se vám bude hodit zkontrolovat hloubku dezénu:
- U zimních pneumatik je povolena minimální hloubka dezénu 4 mm.
- U letních pneumatik je povolena minimální hloubka dezénu 1,6 mm.
- U motocyklových pneumatik je povolena minimální hloubka také 1,6 mm.
Hloubku drážek dezénu změříte díky pneuměřiči, kterým můžete následně změřit i tlak v pneumatikách. A to jsou dvě mouchy jednou ranou!